به روز شده در ۱۴۰۳/۰۳/۲۸ - ۲۱:۰۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ ساعت ۱۹:۰۳
کد مطلب : ۴۰۴۷۸۹

این خوراکی خوشمزه را مرتب نخورید!

این خوراکی خوشمزه را مرتب نخورید!
گروه سلامت: تردیدی نیست که سیب‌زمینی سرخ‌کرده در گروه غذاهای خوش‌مزه قرار می‌گیرد اما کسانی که روزانه یا چند بار در هفته از سیب‌زمینی سرخ‌کرده استفاده می‌کنند باید منتظر پیامدهای منفی این غذای مضر در کوتاه‌مدت و بلندمدت باشند.به گزارش سلامت، براساس مطالعه منتشرشده در The American Journal of Clinical Nutrition، مصرف منظم و طولانی‌مدت بیش از 2 وعده سیب‌زمینی سرخ‌کرده در هفته می‌تواند خطر مرگ زودهنگام را دو برابر کند. محققان می‌گویند که این پیامد منفی به روغن‌هایی برمی‌گردد که برای سرخ کردن سیب‌زمینی کاربرد دارند. در ادامه با دیگر پیامدهای منفی زیاده‌روی در مصرف سیب‌زمینی سرخ‌کرده آشنا می‌شویم.

1. معده و دستگاه گوارش شما دچار مشکل می‌شود 
با توجه به اینکه چربی‌ها اساسا آهسته‌تر از کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها هضم می‌شوند و با توجه به این‌که کالری سیب‌زمینی پس از سرخ کردن به‌خاطر همین روغن‌ها افزایش پیدا می­کند، سیب‌زمینی سرخ‌کرده برای مدت‌زمانی طولانی‌تری در دستگاه گوارش باقی می‌ماند. همین اتفاق باعث درد معده می‌شود درحالی که علائم دیگری مثل حالت تهوع، اسهال، نفخ و گرفتگی‌های عضلانی در ناحیه شکم هم گزارش شده‌اند. 
 
2. با مشکل مِه مغزی مواجه می‌شوید 
سیب‌زمینی‌های سرخ‌کرده، مخصوصا انواعی که در روغن‌های هیدروژنه با روش سرخ کردن عمیق آماده می‌شوند، سرشار از چربی‌های ترانس هستند. این چربی‌ها مستقیما کلسترول بد خون (LDL) را افزایش می‌دهند و سطح کلسترول خوب خون (HDL) را پایین می‌آورند. تکرار این روند در طولانی‌مدت، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را بیشتر می‌کند. مطالعه منتشر شده در مجله Neurology نشان می‌دهد که بالا بودن سطح چربی‌های ترانس صنعتی در خون برای مدت‌زمان طولانی، خطر ابتلا به زوال عقل یا بیماری آلزایمر را 75 درصد افزایش می‌دهد. بنابراین، سیب‌زمینی سرخ‌کرده قطعا یکی از غذاهای زیانبار برای سلامت مغز به‌شمار می‌رود. 
 
3. سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بیند
براساس مطالعه مهمی که در Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care منتشر شده است، بالا بودن میزان غذاهای چرب و روغنی در رژیم غذایی (مثل مصرف منظم و متوالی سیب‌زمینی سرخ‌کرده) می‌تواند به میکروبیوم روده آسیب برساند زیرا میزان باکتری‌های ناسالم را افزایش می‌دهد و میزان باکتری‌های سالم را کم می‌کند. با توجه به نقش ویژه‌ای که روده‌ها در کمک به سیستم ایمنی بدن دارند، بنابراین مصرف متوالی و منظم سیب‌زمینی سرخ‌کرده، خطر مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف را بیشتر می‌کند.
 
4. خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و خطر سکته را افزایش می‌دهید 
اگر مصرف سیب‌زمینی سرخ‌کرده به 3 بار در هفته برسد، خطر مواجهه با حملات قلبی و سکته‌ها 7 درصد بیشتر می‌شود. اگر هر روز از سیب‌زمینی سرخ‌کرده استفاده کنید، این خطر را به 15 درصد می‌رسانید. محققان می‌گویند که در مطالعات اخیرشان دریافته‌اند که مصرف منظم سیب‌زمینی سرخ‌کرده با ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب مرتبط است. 
 
5. افزایش وزن پیدا می‌کنید 
سیب‌زمینی سرخ‌کرده هم سرشار از چربی است و هم کالری زیادی دارد. بنابراین، واضح است که زیاده‌روی در مصرف این غذا باعث افزایش وزن و بیشتر شدن سایز دور کمر خواهد شد. مطالعه منتشر شده در The American Journal of Clinical Nutrition نشان می‌دهد که مصرف سیب‌زمینی سرخ‌کرده مستقیما با ابتلا به چاقی ارتباط دارد. 
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها