به روز شده در ۱۴۰۲/۱۲/۰۸ - ۰۹:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ ساعت ۰۹:۲۶
کد مطلب : ۴۲۵۲۷۸

دومینوی کودتا علیه متحدان آفریقایی فرانسه

دومینوی کودتا علیه متحدان آفریقایی فرانسه
گروه بین الملل: فرانسه کودتای نظامی علیه علی بونگو، رئیس‌جمهوری گابن را که روابط نزدیکی با پاریس داشت محکوم کرد.
اولیویه وران، سخنگوی دولت فرانسه گفت که کشورش «با توجه زیاد» شرایط در گابن را دنبال می‌کند. وی همچنین خواستار احترام به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری  در گابن شد.
نتیجه رسمی انتخابات مناقشه برانگیز گابن از پیروزی علی بونگو و انتخاب او برای سومین دوره ریاست‌جمهوری حکایت دارد. این در حالی است که نظامیان در پی اعلام نتیجه انتخابات علیه علی بونگو کودتا کردند. حدود ۴۰۰ نظامی فرانسه به طور دائمی در گابن مستقر هستند. از سوی دیگر پاریس روابط اقتصادی گسترده‌ای با گابن به ویژه در حوزه‌های معدن و نفت دارد. 
کودتای نظامی در گابن به معنای سقوط یکی دیگر از حکومت‌های متحد پاریس در کشورهای فرانسوی زبان آفریقا است. پاریس پیش از این شاهد ظهور حکومت‌هایی با مواضع خصمانه در قبال پاریس در مالی، بورکینافاسو و نیجر بود. کودتاچی‌ها در گابن اعلام کرده‌اند که علی بونگو در خانه «تحت نظر» است. این در حالی است که گزارش‌ها از بازداشت یکی از پسران علی بونگو حکایت دارد. رئیس‌جمهوری سرنگون شده گابن در ویدئویی که به وضوح در آن نگران به نظر می‌رسد از هواداران خود خواست که ساکت نمانند. 
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه  در جریان سخنرانی برای سفرای کشورش از «همه‌گیری کودتا» در کشورهای منطقه غرب آفریقا ابراز نگرانی کرده بود. 
فرانسه طی سال‌های گذشته شاهد کاهش نفوذش در کشورهای آفریقایی همزمان با افزایش نفوذ چین و روسیه در این کشورها بوده است. سابقه استعمارگری و حمایت از رهبران فاسد و اقتدارگرا در آفریقا باعث شده است که فرانسه شاهد کاهش اقبال عمومی نسبت به خود در کشورهای آفریقایی باشد.
برچسب ها: فرانسه
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها