به روز شده در ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۱۳:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۲۲ ساعت ۲۲:۲۶
کد مطلب : ۴۵۵۴۰۱

جو امنیتی در پاکستان پس از اعلام نتایج انتخابات

جو امنیتی در پاکستان پس از اعلام نتایج انتخابات
گروه بین الملل: پس از آن که حزب عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان از حامیان خود خواست در اعتراض به تقلب در انتخابات تجمعات صلح‌آمیز برگزار کنند، پلیس پاکستان  هشدار داد که با تجمعات غیرقانونی به شدت برخورد خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، کاندیدا‌های مستقل که بیشتر به حزب تحریک انصاف عمران خان مرتبط هستند بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات پارلمانی به دست آورده‌اند و فرصت‌های حزب مسلم لیگ شاخه نواز مورد حمایت ارتش را برای پیروزی اکثریت حاکم دچار تنش کرده‌اند.
اما کاندیدا‌های مستقل نمی‌توانند دولت تشکیل دهند و کشور با چندین هفته بی‌ثباتی سیاسی روبرو می‌شود، چون احزاب رقیب باید بر روی ائتلاف‌های احتمالی گفتگو کنند.
سران حزب تحریک انصاف پاکستان مدعی‌اند که اگر در انتخابات تقلب نمی‌شد، می‌توانستند اکثریت کرسی‌ها را کسب کنند. اینترنت تلفن‌های همراه در روز انتخابات در سراسر کشور قطع بود و شمارش آرام آرا این ظن را به وجود آورده که ارتش در روند تضمین موفقیت حزب مسلم لیگ پاکستان شاخه نواز نفوذ کرده است.
«گوهر علی خان»، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان در یک نشست خبری گفت: در سراسر پاکستان انتخابات به شیوه‌ای ظریف دستکاری شده است. از حامیان حزب می‌خواهیم تا راهپیمایی صلح آمیزی را امروز برگزار کنند.
مقامات هشدار دادند که اقدامات سختگیرانه‌ای انجام خواهند داد و گفتند که دستورات موسوم به بخش ۱۴۴ وجود دارد که طبق قانون دوران استعمار که تجمع دو یا چند نفر را ممنوع می‌شود، این اقدامات سختگیرانه اجرایی می‌شود.
پلیس اسلام آباد در بیانیه خود آورده است: برخی افراد به تجمعات غیرقانونی در اطراف کمیسیون انتخابات و سایر ادارات دولتی دامن می‌زنند. با تجمعات غیرقانونی برخورد قانونی خواهد شد. لازم به ذکر است که درخواست برای تجمع نیز جرم است.
هشدار مشابهی در راولپندی نیز صادر شد، در حالی که خبرنگاران خبرگزاری فرانسه مشاهده کردند که ده‌ها پلیس مجهز به تجهیزات ضد شورش در نزدیکی «بازار آزادی» در لاهور مستقر شده‌اند.
ژنرال «سید عاصم منیر» از مقام‌های نظامی پاکستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ملت برای خروج از سیاست هرج و مرج و قطبی سازی که مناسب یک کشور مترقی ۲۵۰ میلیون نفری نیست، به دستان پایدار و شفابخش نیاز دارد.
برچسب ها: پاکستان
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها