به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ - ۰۰:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۰۹ ساعت ۲۱:۵۸
کد مطلب : ۴۶۲۵۷۲

جو لیبرمن، سناتور سابق آمریکایی درگذشت

جو لیبرمن، سناتور سابق آمریکایی درگذشت
گروه بین الملل: جو لیبرمن، سناتور و نامزد سابق معاونت ریاست جمهوری در آمریکا در سن ۸۲ سالگی درگذشت.
بر اساس بیانیه‌ای از سوی خانواده او که توسط شبکه سی‌بی‌اس منتشر شده دلیل مرگ او مشکلات پیش آمده پس از سانحه زمین خوردگی  لیبرمن بوده است.
 لیبرمن برای نزدیک به یک چهارم قرن سناتور ایالت کنتیکت بود و اولین یهودی بود که در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۰ به ال گور، نامزد حزب دموکرات پیوست.
این سناتور آمریکایی در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۱۳ ایالت کنتیکت را در سنا نمایندگی می‌کرد و اگر چه دموکرات بود در چند موضوع کلیدی از جمله جنگ در عراق بر خلاف این حزب رای داد.
او در سال ۲۰۰۶ در جریان آخرین نامزدی برای سناتوری به عنوان یک فرد مستقل و بدون وابستگی حزبی در رقابت‌های شرکت کرد و پیروز شد. در سال‌های اخیر او رئيس و بنیان‌گذار گروه «بدون برچسب» بود. یک گروه سیاسی میانه‌گراست که با هدف عادی سازی حضور یک حزب سوم در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴ تشکیل شده است.
این حزب در بیانیه‌ای که به مناسبت مرگ سناتور لیبرمن منتشر کرده او را چهره‌ای معرفی کرده در جریان زندگی سیاسی خود «همیشه کشور را بر حزب مقدم دانسته است.»
 لیبرمن در مصاحبه‌ای که هفته گذشته با تلویزیون بلومبرگ داشت گفت: «توماس جفرسون زمانی گفته بود که آمریکا هر چند وقت یکبار به یک عصیان نیاز دارد، که باید در سیاست به اندازه طوفان در دنیای طبیعت اهمیت داشته باشد.
سناتور لیبرمن در سال ۱۹۴۲ در استمفورد کنتیکت به دنیا آمد و از کار سیاسی خود را از همین ایالت آغاز کرد. او ابتدا در کنگره ایالتی سناتور بود و پس از آن،‌ پیش از آغاز مبارزه انتخاباتی برای حضور در کنگره پایتخت دادستان کل ایالت کنتیکت بود.
او یکی از شناخته شده‌ترین سیاستمداران یهودی در آمریکا بود و شرکت او در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۰۰ به عنوان نامزد معاونت ریاست جمهوری یکی از دستاوردهای مهم برای یهودیان آمریکا قلمداد می‌شد.
سناتور لیبرمن در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ موضعی بر خلاف حزب دموکرات گرفت و به جای باراک اوباما از جان مک‌کین نامزد حزب جمهوری خواه حمایت کرد.
او همواره از حامیان اسرائيل در کنگره محسوب می‌شد و موضعی تند در قبال  ایران و برنامه هسته‌ای این کشور داشت.
برچسب ها: آمریکا
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها