به روز شده در ۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۱۹:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۱۱ ساعت ۱۱:۳۲
کد مطلب : ۴۶۲۷۹۴

متلاشی شدن شبکه پروپاگاندای روسیه 

متلاشی شدن شبکه پروپاگاندای روسیه 
گروه بین الملل: به گفته مقام‌ها در چندین کشور اروپایی یک شبکه «پروپاگاندا» که با حمایت روسیه درحال انتشار خبرهای ضداوکراین و پرداختن پول به سیاستمداران اروپایی بود متلاشی شد.
محققان ادعا کردند که این شبکه از وبسایت «صدای اروپا» (Voice of Europe) برای پرداخت پول به سیاستمداران استفاده می‌کرد.
جمهوری چک و لهستان گفتند که این شبکه با هدف نفوذ در انتخابات اروپا کار می‌کرد.
رسانه‌های چک، به نقل از سازمان اطلاعات این کشور (بی‌آی‌اس)، گزارش دادند که سیاستمدارانی از آلمان، فرانسه، لهستان، بلژیک، هلند و مجارستان از «صدای اروپا» پول دریافت کردند تا در انتخابات آتی پارلمان اروپا نفوذ کنند.
روزنامه آلمانی اشپیگل نوشت که این پول یا به صورت نقد در جریان ملاقات‌های مخفیانه در پراگ پرداخت شد یا از طریق مبادلات رمزارز.جمهوری چک ادعا می‌کند که ویکتور مِدوِدچوک، الیگارش اوکراینی هوادار روسیه، سازمان‌دهنده این شبکه است. مدودچوک به فاصله کوتاهی بعد از شروع تهاجم روسیه به اوکراین دستگیر شد، اما بعدا به همراه حدودا ۵۰ اسیر جنگی دیگر در ازای ۲۱۵ اوکراینی به روسیه منتقل شد.
مقام‌های چک همچنین از آرتیوم مارچفسکی اسم برده‌اند که ادعا می‌کنند مسئول گرداندن وبسایت بود. هر دو مرد تحت تحریم مقام‌های چک هستند.سازمان اطلاعات لهستان گفت که جستجوهایی را در دو منطقه ورشو و تیخه انجام داده و مبالغی پول - نزدیک ۱۰۰ هزار دلار - ضبط کرده است.«بی‌آی‌اس» در بیانیه‌ای گفت: «پولی که مسکو فرستاده به برخی از بازیگران سیاسی پرداخت شده که پروپاگاندای روسیه را بازتاب می‌دهند.»
این سازمان افزود که این شامل «میلیون‌ها» کرونای چک (ده‌ها هزار دلار) می‌شد.
«بی‌آی‌اس» گفت که هدف این شبکه «انجام فعالیت‌هایی علیه تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و استقلال اوکراین بود.»
این سازمان از سیاستمدارانی که ادعا می‌شود در این عملیات دست داشته‌اند نام نبرد. با این حال الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک، ادعا کرد که شامل اعضای پارلمان اروپا می‌شود.
او در پارلمان بلژیک گفت: «معلوم شد که روسیه به اعضای پارلمان اروپا نزدیک شد، اما همچنین به آنها پول داد، تا پروپاگاندای روسیه را تشویق کنند.»
برچسب ها: روسیه
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها