به روز شده در ۱۴۰۳/۰۱/۳۱ - ۰۱:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۱۲ ساعت ۱۴:۲۳
کد مطلب : ۴۶۲۹۸۲

چرا ژاپنی‌ها از پاسپورت خود استفاده نمی‌کنند؟

چرا ژاپنی‌ها از پاسپورت خود استفاده نمی‌کنند؟
گروه بین الملل: ژاپن دارای یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان است، اما تعداد کمی از دارندگان، از این سند معتبر استفاده می‌کنند و یا به دنبال تمدید و گرفتن آن هستند.
به گزارش عصر ایران به نقل از ژاپن‌تایمز، تنها ۱۵ درصد از دارندگان پاسپورت ژاپنی از این داشته خود استفاده می‌کنند. آن‌ها با همین سند می‌توانند به ۱۹۴ کشور جهان سفر کنند.
استفاده کمِ صاحبان از پاسپورت ژاپنی باعث شد تا یک شرکت ارزان هواپیمایی ژاپنی در سال گذشته به مسافرانی با پاسپورت‌های جدید یا تمدید شده، ۵۰۰ ین (۳۵ دلار) جایزه دهد.
شرکت هواپیمایی "پیچ اویشن" که به تایوان، کره جنوبی و سایر شهر‌های ژاپن پرواز دارد تا اواخر سال ۲۰۲۳ به صورت قرعه کشی به پاسپورت‌های تمدید شده و جدید جایزه پرداخت می‌کرد.
براساس آمار منتشره وزارت خارجه ژاپن تا پایان سال ۲۰۲۲ تنها ۲۱.۸ میلیون پاسپورت معتبر ژاپنی در چرخه گردش قرار گرفته است. این در حالیست که این کشور بیش از ۱۲۵ میلیون نفر جمعیت دارد.
در ژاپن دریافت پاسپورت زمان‌بر و پر هزینه محسوب می‌شود و این کشور همواره در مقایسه با دیگر کشور‌ها با درصد پائینی از مالکیت گذرنامه روبه‌رو است.
نیمی از آمریکایی‌ها و ۸۶ درصد بریتانیایی‌ها پاسپورت دارند
حدود ۱۶۰ میلیون نفر یا نیمی از جمعیت آمریکا در سال ۲۰۲۳ دارای گذرنامه فعال و معتبر بوده‌اند و در بریتانیا ۸۶.۵ درصد از شهروندان دارای گذرنامه هستند.
دیپلماسی منطقه‌ای و جهانی، فرهنگ، تاریخ، فناوری و ربات از دلایلی هستند که بر قدرت این برگ ژاپنی می‌افزایند.
"یوکو هایانو" مدیر مرکز مشاوره و تحقیقات گردشگری ژاپن در این باره گفت که داشتن گزینه‌های زیاد و لذت بخش سفر داخلی از دلایل کاهش درخواست برای گذرنامه و خروج از کشور ژاپن محسوب می‌شود.
او افزود: "مردم تا حد زیادی بدون نیاز به سفر خارجی راضی و خوشحالند".
احتمال دارد هزینه‌های بالا به خاطر تورم در خارج از ژاپن، ین ضعیف، جنگ در اوکراین و بی ثباتی‌ها در خارج از ژاپن، تقاضا برای سفر‌های خارجی را کاهش داده باشد. همه‌گیری کرونا نیز در این میان نقش پررنگی داشته است و میزان درخواست برای خروج از کشور را کاهش داده است.
برچسب ها: ژاپن
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها