به روز شده در ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۱۴:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ ساعت ۱۰:۱۲
کد مطلب : ۴۷۰۷۳۱

فساد در وزارت دفاع روسیه

فساد در وزارت دفاع روسیه
گروه بین الملل: پس از خبر برکناری وزیر دفاع روسیه از سوی پوتین حال خبر دستگیری یکی از ژنرال‌های این وزارتخانه به اتهام دریافت رشوه منتشر شده است. خبرگزاری تاس از دستگیری‌های بیشتری در سطح کارمندان ارشد این وزارتخانه خبر داده است.
ژنرال یوری کوزنتسوف، مسئول امور پرسنلی در وزارت دفاع روسیه به اتهام رشوه‌خواری دستگیر شده است. اتهام رشوه به این افسر عالی‌رتبه روسیه به زمان فرماندهی او بر اداره حفاظت از اسرار دولتی باز می‌گردد. کوزتسوف متهم است که پولی به عنوان "لطف" از یک شرکت دریافت کرده است. وبلاگ پرطرفدار "رایبر" حدس زده که تحقیقات این پرونده می‌تواند مربوط به سمت قبلی او در ستاد فرماندهی کل روسیه باشد، جایی که او با اسرار دولتی سر و کار داشته است.یک سخنگوی کمیته تحقیقات گفته پلیس دفتر کار و خانه این ژنرال را بازرسی کرده و مبلغی بالغ بر ۱۰۰ میلیون روبل (یک میلیون یورو) و نیز ارز خارجی کشف کرده است. همچنین سکه‌های طلا، ساعت‌های لوکس و سایر جواهرات در این مکان‌ها پیدا شده‌اند.
در هفته‌های گذشته نیز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه معاون وزیر دفاع روسیه، تیمور ایوانوف مورد بازجویی و تحقیق است. او در ماه آوریل به اتهام دریافت رشوه "در مبالغ بالا" دستگیر شده بود. پرونده او یکی از بزرگترین پرونده‌های فساد در روسیه از زمان آغاز تجاوز نظامی این کشور به اوکراین در سال ۲۰۲۲ است.ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز دوشنبه تغییراتی اساسی در وزارت دفاع  این کشور را اعلام کرد، از جمله برکناری وزیر دفاع، سرگئی شویگو. به فرمان کرمیلن، شویگو به عنوان دبیر شورای امنیت ملی و آندری بلوسوف که یک اقتصاددان است به سمت وزیر دفاع روسیه منصوب شدند.آمریکا ایجاد این تغییرات در وزارت کلیدی دفاع روسیه را نشانه "استیصال" پوتین درباره مخارج هنگفت جنگ در اوکراین دانسته است. ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: «از نظر ما این یک نشانه دیگر از استیصال پوتین در ادامه جنگ تجاوزکارانه‌اش علیه اوکراین است.»
تجاوز نظامی روسیه به اوکراین اقتصاد روسیه را به شدت تحت تاثیر منفی قرار داده است و نیروهای این کشور نیز متحمل خسارات زیادی شده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید برخی گمانه‌زنی‌ها حکایت از ۳۱۵ هزار نفر تلفات روسیه دارد. پاتل ادامه داد: «روسیه این جنگ بی‌دلیل را علیه اوکراین آغاز کرده و پوتین می‌تواند هر زمان با خروج نیروهایش از اوکراین به  آن پایان دهد.»
 
برچسب ها: روسیه
پربيننده‎ترين مطالب و خبرها