به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۲۲:۱۰
 
۱۸۷
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ساعت ۰۸:۲۲
کد مطلب : ۷۸۴۶۹
مسئولان كشور گوش‌های خود را بسته‌اند

انتقاد از برخوردحذفي با فعالان‌اجتماعي در سيما

گروه سياسي: یک دانشجوی دکترای جامعه شناسی با انتقادات صریح در برنامه زنده تلویزیونی، برخورد حذفي با علوم انسانی و اخراج و زندانی کردن پژوهشگران و فعالان اجتماعی، رانت‌خواری و توجه نکردن حاکمان به مطالبات اجتماعی را مورد اعتراض قرار داد.
انتقاد از برخوردحذفي با فعالان‌اجتماعي در سيما
آرمان ذاکری که دانش آموخته دانشگاه تهران و دانشجوی دکترا در دانشگاه تربیت مدرس است، در برنامه “حذف و اضافه” که چهارشنبه شب به طور زنده از شبکه سه سیما پخش شد، با نام بردن از سعید مدنی و یاشار دارالشفا که در اوین زندانی هستند، مسئولان را متهم کرد که گوش های خود را بسته است تا هشدارهای جامعه شناسان را نشنوند.

وی با نام بردن از تعدادی از استادانی که در دولت پیشین اخراج یا بازنشسته شده اند، تصریح کرد که به جای اینکه جامعه شناسی به ناتوانی در حل مشکلات جامعه متهم شود، باید قدرت را متهم کرد و نباید انتظار داشت که جامعه شناسی به قدرت، سرویس بدهد. این جامعه شناس جوان پس از پخش فیلمی از سخنان اخیر دکتر سارا شریعتی در همایش بزرگداشت هشت دهه علوم اجتماعی در این برنامه، به این موضوع اعتراض کرد و گفت: من هشت سال است که دانشجوی خانم دکتر شریعتی هستم، زیر نظر ایشان پایان نامه نوشتم و کتابی که نوشتم مقدمه ی ایشان روی آن هست. با قطع و یقین به شما مي‌گویم که ایشان به هیچ وجه رضایت نداشتند صدا و تصویرشان از تلویزیون پخش شود.

وی پس از اصرار مجری برنامه به اینکه “ما با ایشان صحبت کردیم و رضایتشان را گرفتیم” این ادعا را رد کرد و گفت: “خیلی بعید مي‌دانم. من چون دانشجوی ایشان هستم، این را مي‌دانم و مخاطبین خودشان قضاوت مي‌کنند. مي‌توانند به دانشکده علوم اجتماعی هم مراجعه کنند و از خود ایشان بپرسند.” ذاکری در این برنامه تلویزیونی که به مناسبت فرا رسیدن هشتادمین سالگرد تولد علوم اجتماعی در ایران، با موضوع “دانشگاه و جامعه” برگزار مي‌شد، گفت: هشت دهه است که علوم اجتماعی متهم مي‌شود. اما با استفاده از همین پژوهش های علوم اجتماعی، به دو نکته اشاره مي‌کنم. اولین نکته اینکه در سال ۱۳۵۳ یک پژوهش در سطح ملی با عنوان گرایش های فرهنگی و نگرش های اجتماعی در ایران توسط مرحوم علی اسدی انجام شد. از جمله مواردی که سنجیده شد، اعتماد مردم بود که ۵۳ درصد از مردم در این پژوهش گفته بودند “مردم قابل اعتمادند”، یعنی مردم به هم اعتماد داشتند.

وی افزود: این پیمایش در سال ۱۳۸۳ یعنی سی سال بعد توسط دکتر محسن گودرزی عینا تکرار شد، که نتایج تکان دهنده ای داشت: مشخص شد فقط ۲۴ درصد مردم به هم اعتماد دارند. این یعنی در طول سی سال گذشته، اعتماد اجتماعی مردم ما نصف شده است، مثل آمار طلاق که دو برابر شده، آمار زندانیان سیاسی و به طور کلی زندانیان که ۷٫۵ برابر شده، آن هم در حالی که جمعیت ۱٫۸ برابر شده.

ذاکری ادامه داد: همین جامعه شناسی که متهمش مي‌کنند، مي‌گوید ما در سیاستگذاری برای افزایش اعتماد جامعه شکست خورده ایم. همین جامعه شناسی متهم، در دو پیمایش سنجش سرمایه اجتماعی در سالهای ۱۳۸۱ و ۱۳۸۴ مشخص کرد که مردم میان اقشار مختلف، بیشترین اعتماد را به دانشگاهیان دارند. در جامعه ای که در سی سال گذشته، اعتماد اجتماعی در آن افت کرده، اخلاق جمعی دچار بحران شده و سیاستگذاری های ما در جهت ایجاد اخلاق جمعی شکست خورده، مردم به همین دانشگاه وارداتی بیشترین اعتماد را دارند. پس دانشگاه رسالت خود را در جهت ایجاد اعتماد اجتماعی در مردم به خوبی انجام داده و امروز مردم دانشگاه را به عنوان نهاد مرجع مي‌شناسند. دانشگاه به صورت عمومی ارتباطش را با جامعه برقرار کرده و بیشتر از بسیاری از نهادهایی که ریشه در سنت دارند، ارتباط خود را با مردم حفظ کرده است.

وی سپس کتاب سعید مدنی -زندانی سیاسی- با عنوان “گزارش وضعیت اجتماعی ایران در سالهای ۸۰ تا ۸۸″ را به مخاطبان برنامه نشان داد و گفت: این کتاب حاوی یک سری مقاله با موضوعات جرایم، اعتیاد، خشونت خانوادگی، خودکشی، تن فروشی، فقر، نابرابری و … است که سرپرست این پژوهش، سعید مدنی بوده. مدنی به طور خاص روی اعتیاد و روسپیگری کار کرده و مشخصا سراغ میدان پژوهش رفته. ذاکری با طرح این پرسش که “امروز سعید مدنی کجاست؟” ادامه داد: او در زندان است، چون به علوم اجتماعی اعتماد ندارند. علوم اجتماعی متهم مي‌شود. وقتی صبح تا شب بگویید علوم اجتماعی سکولار است، غربی است، ملحد است، و بعد پژوهشگرانش به سیاه نمایی متهم شوند و به زندانی بروند، نباید از علوم اجتماعی متهم ناامن انتظار داشته باشیم مشکلی را حل کند.

این دانشجوی دکترای جامعه شناسی سپس به پایان نامه کارشناسی ارشد یاشار دارالشفا، دیگر زندانی سیاسی، اشاره کرد و گفت: این پایان نامه درباره ارزیابی برنامه های توسعه نوشته شده بود. برنامه های توسعه را اقتصاددانان نوشته اند، علوم اجتماعی ها ننوشته اند. علوم اجتماعی ها همیشه منتقد برنامه های توسعه بوده اند، ولی کسی صدایشان را نشنیده است. ذاکری سپس با نام بردن از یک جامعه شناس شناخته که در دوره احمدی نژاد از دانشگاه علامه طباطبایی اخراج شد، گفت: پرویز پیران همان موقع این هشدار را داده بود. حتی فرامرز رفیع پور هم همان موقع نوشته بود که جای رشادت های سربازان ما در میدان جنگ را زرنگی‌های ما در صف‌های نان خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: از علوم اجتماعی توقع داشتیم به آنچه قدرت مي‌خواهد عملی کند، سرویس بدهد. اما علوم اجتماعی نمی تواند چنین کند. علوم اجتماعی مي‌گوید اگر این کار را کردی، با این پیامدها رو به رو خواهی شد. حالا مي‌خواهی زندانی اش کنی، بکن! این جامعه شناس جوان هشدار داد: امروز علوم اجتماعی از طریق وارد کردن همین گفتمان “علوم اجتماعی اسلامی” به صورت نهادی در معرض تهدید است. گروهی در جامعه شناسی دانشگاه تهران ایجاد کرده اند تحت عنوان “جامعه شناسی اسلامی” که به سرعت ۲۰ دانشجوی ارشد و امسال ۴ دانشجوی دکترا گرفته اند. نه طرح درس ها مشخص است، نه اساتید، نه هدف و نه حتی حاضرند بروند یک جای جداگانه! اگر قرار است با تصرف میزها به صورت بوروکراتیک [کرسی های دانشگاه را] بگیریم، چگونه انتظار کار کردن علوم اجتماعی را داشته باشیم؟ امروز با جریانی طرفیم که دانشجویان به آن “میزگرایی اسلامی” مي‌گویند.

ذاکری با بیان اینکه “این آسیب شناسی حکومت دینی است”، افزود: متاسفم که باید بگویم کسانی که ابراز مي‌کنند ما داریم در راستای حکومت دینی کار مي‌کنیم، اینها خواسته یا ناخواسته از رانت بهره مند مي‌شوند. به سرعت و بدون در نظر گرفتن ضوابط علمی، امکانات و نهاد در اختیارشان قرار مي‌گیرد. اینها حرفهای من نیست، بیانیه بسیج دانشجویی در دوره ریاست فرهاد رهبر بر دانشگاه تهران است که تاسیس دانشکده علوم و فنون نوین و نیز گروه جامعه شناسی مسلمین در دانشکده علوم اجتماعی را “یک شبه و فاقد کارشناسی” مي‌نامند.

این دانش آموخته دانشگاه تهران در ادامه سخنانش، به اسامی تعدادی از استادان اخراجی دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: نمی شود دکتر عباس کاظمی، دکتر هاله لاجوردی، دکتر سعید معیدفر، دکتر پرویز پیران، دکتر ابراهیم توفیق و … را اخراج کنیم و از آن طرف با بوروکراسی و آوردن نهاد، مجموعه جداگانه ای به عنوان جامعه شناسی مسلمین تاسیس کنیم. باید اجازه دهیم علوم اجتماعی به حیات خودش ادامه دهد. نباید علوم اجتماعی موجود را پس از هشت دهه، از درون تخریب و نابود کنیم. در غیر این صورت، نباید انتظار داشته باشیم که علوم اجتماعی به ما کمک کند، و نیز انتظار نداشته باشیم که علوم اجتماعی هر کاری را که قدرت تصمیم گرفت انجام دهد، راهش را [به قدرت] نشان دهد. علوم اجتماعی به ما مي‌گوید که چه کارهایی، چه تبعاتی دارند؛ خواه قدرت خوشش بیاید یا نیاید.

آرمان ذاکری در بخشی دیگری از سخنان خود در این برنامه گفت: قضیه نسبت علوم اجتماعی و سیاست، به هیچ عنوان نه شوخی است و نه فرافکنی. آقای دکتر فرامرز رفیع پور که مي‌گوییم چرا صدایش را نشنیدند، در گروه جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی مدتها مدیر گروه بودند. آقای فرامرز رفیع پور جزو معدود جامعه شناسی بوده که امکان پیدا مي‌کرده در جلساتی که جامعه شناسان در بیت رهبری حضور پیدا مي‌کردند، بروند و حرف بزنند.

وی سپس پرسید: اگر صدای علوم اجتماعی شنیده نشده، چه کسی باید بشنود؟ خب حاکمیت باید بشنود. حاکمان باید بشنوند، قدرتمندان باید بشنوند. بشنوند و سیاست ها را تغییر دهند. خصوصی سازی و اصل ۴۴ بعد از بیست سال توسط چه کسی دارد حمایت و هدایت مي‌شود؟ بحث اصلا بحث دولت ها نیست، بحث این است که این اراده و گفتمانی است که بر کلیت نظام حاکم شده. چرا به اصل ۴۳ به اندازه اصل ۴۴ توجه نمی شود؟ این دانشجوی جامعه شناسی تصریح کرد: علوم اجتماعی این حرفها را گفته، ولی قدرت و قدرتمندان اند که حرفش را نشنیده اند.

وی با بیان اینکه “حرف سعید مدنی را حاکمیت باید بشنود”، ادامه داد: سعید مدنی که مي‌گوید وضعیت فقر و روسپیگری در این مملکت بحرانی است و باید خدمات اجتماعی بدهیم. مي‌گوید نباید بیاییم قراردادها را موقتی بکنیم، نباید بیاییم نیروی کار را تعدیل بکنیم، نباید بیاییم سرمایه های اجتماعی را از طریق موقتی سازی قراردادهای کار و خروج کارگاه های زیر ده نفر از شمول قانون کار تخریب کنیم.

حبيب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۸:۲۶
من هم بخشي از اين برنامه را ديدم برام جالب بود چطور سيما پس از مدتها اجازه داده يك نفر به اين صراحت حرف بزنه. ظاهرا خودشان هم اندكي از يكسونگري و ...در حال شرمساري‌اند! (304264)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۸:۳۳
این حرفها رو میزنید که مثلا تو این مملکت چه اتفاقی بیفتد اصلا کو گوش شنوا (304265)
علی
United States
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۹:۰۶
من برنامه رو ندیدم ولی اگر وسط حرف زدنش برنامه رو قطع نکردن پس با هماهنگی بوده.در غیر اینصورت باید ادامه بحث علوم اجتماعی رو با باقی عزیزان در همان مکان اسمش رو نبر ادامه میدادن.ولی بازم دمش گرم (304343)
هچل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۲۲:۰۰
بعضی گمان کردن که با گرسنه نگه داشتن مردم با بستن دهان متفکرین با آزاد گذاشتن و بها دادن به انسانهای کوچک و حقیر با شعار گرایی میتوانند کشور را ........... (304358)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۸:۴۲
من کتاب توسعه و تضاد پرفسور فرامرز رفیع پور رو خوندم . خیلی عالی شیرین و روان وضعیت جامعه رو تا زمان روی کار آمدن دولت اصلاحات توضیح دادند . ایکاش ایشون 16 سال بعد رو هم در یک کتاب مجزا یا در ادامه همون کتاب توسعه و تضاد تشریح میکردند (304266)
زهیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۸:۵۵
نظراتتون واسه من درحدیه زنگ تفریحه تنهاجاییه که میتونم یکم بخندم (304267)
بجنوردى
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۰۴
درود برشرفت.سپاس شيرمادرت.حلالت (304268)
كرامت
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۰۹
بيچاره ملت كه زود گول صدا و سيما رو ميخورند.ببين چجوري مردم رو سركار ميزارن!ازاون طرف مستند با هزينه بيت المال براي تخريب مذاكراه كننده سياسي و اتفاقات88 و سران اصلاحات درست ميكنند و از اين طرف يك برنامه پخش ميكنن كه شايد 50 نفر هم تماشاچي نداشته باشه و اجازه ميدن كه مهمانانشون 2-3 كلمه درخصوص حساسيتهاي موردنكوهش خودشان حرف بزنن و بعد بگن،ببين ما مملكت مملو از دمكراسي داريم و اجازه ميديم منتقدان هم حرفشونو بزنن. (304269)
میر مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۱۵
متاسفانه مثل اینکه این عزیزمون هم قراره بره پیش دوستاش (304270)
شهروند
Romania
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۲۴
لایک داره به شدت...آفرین بر فهم و درایت (304272)
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۳۱
استفاده کردم. دمش گرم. ای کاش رسانه ملی اجازه دهد چنین صحبتهایی بیشتر در رسانه مطرح شود تا زمینه حل معضلات اجتماعی فراهم شده و جامعه در خطر فروپاشی قرار نگیرد. (304273)
کامند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۳۸
برادر جان اگر به علوم اجتماعی توجه میکردیم امروز این اوضاع و احوال جامعه مان نبود بنیان تمامی پیشرفت ها از علوم اجتماعی و بررسی های اجتماعی سرچشمه می گیرد (304274)
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۴۴
آفرین بر این وجدان بیدارت. (304275)
خانزاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۵۲
اوین مبارک (304277)
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۵۲
جالبه، خیلی خیلی جالبه. احسنت آقای دکتر (304278)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۰۹:۵۸
نمونه بارز یک دانشجوی روشن فکر
زنده باشی (304279)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۰:۰۰
زنده باد اندیشه انسانیت هم نوع دوستی و آزادی (304280)
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۰:۱۲
احسنت به این دانشجوی شجاع. فردا سرش رو زیر آب نکنن شانس آورده! (304282)
دانا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۰:۱۳
اصالت علم به اینه که هیچوقت زیر بار حرف زور نمی ره (304283)
محمو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۰:۲۶
کو گوش شنوا (304285)
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۰:۲۷
کو گوش شنوا...
این آمار به بالا دستیا نمیرسه که اوناهم همش فکر میکنن مملکت اسلامیه و همه جا گلستان (304286)
000000000000000000
Romania
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۰:۳۲
حاکمان باید به خودشان بیاییند واین جوری برخورد نکنند (304287)
ياشار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۰:۴۵
بسيار عالي شجاعت و صراحت شما را آقاي آرمان ذاكري تحسين ميكنم معلوم است كه هنوز انسانهاي شريف در اين مملكت پيدا ميشوند (304289)
سینا
United Kingdom
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۰:۵۱
من که هیچ وقت برنامه های صدا سیما رو نمیبینم شانسی روشن کردم این برنامه رو از وسط دیدم خیلی عالی بود درود به این جوان آگاه . (304291)
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۱:۰۰
.................
هیچی پشیمون شدم (304292)
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۱:۳۸
به شجاعت این دوست عزیز قبطه میخورم (304294)
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۱:۴۱
داشتن چنین انسانهای آزاده ای برای این مملکت باعث فخراست (304296)
جمالى
United States
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۲:۰۱
واقعا بنازم به ايشون با واقعيتهايي كه در تلويزيون مطرح كرده كاش برنامشو ميديدم. افسوس كه تلويزيون سرافراز را نگاه نميكنم. (304297)
دانشجوی دکترا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۲:۰۲
تنها رشته ای که من همیشه حسرتشو خوردم علوم اجتماعی بوده، من این برنامه رو دیدم و از اینکه دانشجویان روشن و باسوادی مثل آقای ذاکری هنوز هستن، واقعا خوشحالم، فقط امیدوارم براشون مشکلی پیش نیاد چون اینجا...... است. (304298)
ایمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۲:۱۲
حرف دل مردم را زده ای مرحبا به این تحلیل علمی منطقی. (304299)
کافیست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۲:۱۵
دوران محکومیت مصطفی تاجزاده و بهزاد نبوی (زندانیان بی گناه) تمام شده و هنوز آزاد نشده اند... عدالت تو این کشور موج می زنه (304301)
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۲:۲۰
چند وقت دیگه یکی میاد تو این برنامه میگه الان آرمان ذاکری کجاست؟! در ... (304302)
امیدوار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۲:۲۴
مسئولین فکر میکنند اگر به ندای علوم گوش کنند مجبورند که خیلی از رانت ها را از دست بدهند لذا بهترین راه را پاک کردن صورت مسئله و از بین بردن طراحان مسئله میدانند !!!!!! . (304303)
فردوس توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۲:۳۲
افرین بر صداقت افسوس و نفرین بر جهالت و کج فکری (304304)
قربانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۲:۳۴
سخنان قابل تاملی بود .
متاسفانه این اتفاق برای علوم سیاسی هم افتاده است .
علوم سیاسی نیز به دولتمردان و حکومت تبعات نوع حکومت و سیاستهای انتخابی ونقد عملکرد آنها را توضیح میدهد و محکوم به براندازی میشود .درصورتیکه اینگونه نیست .
جانشینی افراد غیر کارشناس بجای علمای سیاست و علوم اجتماعی خیانت به جامعه امروز و نسل فردای ایران است که تبعاتش را مثل بسیاری عملکردهای اشتباه سالها بعد باید دید و چاره اندیشید .
باتشکر از دانشجوی دکترای علوم اجتماعی که واقعیت را گوشزد کرد. (304305)
ارمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۴:۱۸
جامعه ی ایران مرده. (304312)
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۴:۱۸
نکنه از دست صدا و سیما در رفته این برنامه رو پخش کرده؟!! (304313)
ایران دوست
United States
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۵:۰۳
من این برنامه را بطور کامل دیدم حرف های اقای ذاکری کاملا منطقی متین ودرست بود برخلاف طرف مقابلش که واقعیات را نمیدید یا وارونه میدید درود بر انسانیت اقای ذاکری (304316)
پردیس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۵:۱۲
رفتم روی کانال خبر را برای دید زدن زیرنویس ها ،سه نفر به اصطلاح رسانه ای از خود سیما در مورد انتقاد بیرون از رسانه در موضوع هسته ای را تشریح نمودند..انصافا" شعور مردم را به بازی گرفته بودند،خودشان متر کردند،بریدند و دوختند،که تحریم ها هیچ گونه اثری ندارد ،چون اقتصاد مقاومتی تحریم ها را خواهد شکست،پروفسورشون گفت مثلا" همین معوقات بانکی که رقمش را هم نمدانست اگر به چرخه تولید برگردد تحریمها اثری نخواهد داشت.در زمان احمدی نژاد چرا اینگونه بحث ها نشد و اینکه بدهکاران بانکی چه کسانی هستند.ادامه (304317)
2باره.......
Romania
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۵:۱۸
تضاددراصل ریشه قرانی داره خداوند همه چیزروزوج خلق کردیعنی مذکرومونث ازجمع دوفردزوج شکل میگیره که برتضاداستواره اولین عددزوج هم 2ست خداوقتی انسان روخلق کردازخاک ازسمت چپ ادم حواروهم خلق کردوهابیل قابیلی که به جون هم میفتن ..................................ومابقیش باخودتون فک نکنم بتونیم حرف همو درک کنیم (304319)
عارف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۶:۰۲
اينجانب به صحت و سقم گفتار جناب ذاكرى كارى ندارم لكن اعتقاد دارم چنانچه اينگونه گفتمان ادامه يابد جامعه ما پيشرفت خخواهد كرد (304327)
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۶:۲۱
انصافا دمش گرم .خیلی عالی بود حرف دل مردم رو زده ...امیدوارم مشکلی براش درست نکنن..الکی مثلا دلسوزان نظام (304329)
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۶:۴۶
این دانشجو منم دانشجو، عرضه ندارم حتی پایان نامم رو هم تموم کنم.......... (304331)
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۷:۲۰
خدا کمکش باشه ایشالله (304333)
اراکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۸:۰۷
ممنون ممنون مرسی از شجاعتت در این روزها که پورشه ها و مازراتی ها و تسهیلات ها ودروغ ها دارند رگ شجاعت را میزنند وجود چنین حرف های شجاعانه و جسورانه ای از یک جوان ایرانی یک گنج است...ایرانی هنوز زنده است ایرانی هنوز غیور است ایرانی هنوز شجاع است و حتی سرمایه داری و بی پولی هم حریف شجاعتش نمی شود. (304338)
محمود از بادرود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۸:۳۴
از نظرات دوستان خوشحال شدم که هنوز یه نظرات اساتید وتحصیلکرده های جامعه اهمیت میدهند. انشاالله فضا برای سایر دوستان دیگر هم فراهم شود تا با انتقاد های سازنده جامعه سرو سامان بگیرد. (304340)
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۸:۵۰
خدا را شاکرم که شرف در بین نخبگان این مملکت نمرده است.بر دلیری این بزرگ مرد آفرین میگویم وبر تفاخر خداوند بر ملایک به سبب افرینش آدم بیشتر وقوف می یابم. (304341)
---------------
Romania
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۸:۵۱
دروددددددددددددددددددد براین دانشجو (304342)
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۱۹:۳۰
دمش گرم . خدا از شر بدخواه حفظش کنه ان شا الله . واقعا باعث افتخار که این جور جوانان شجاع داریم که از زدن حرف حق نمی ترسه و بیانش می کنه . بهار جان لطفا با سخنگو دولت یک مصاحبه داشته باشید و درخواست کنید این برنامه های ضد مذاکره که از صداوسیما حزبی داره پخش میشه را جمعش کنند . مرسی . فقط بهار (304346)
جلال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۲۱:۴۱
درود بر شرف این دوست که با صراحت مشکلاتو گفت
وعجیب تی وی پخش کرد.!!! (304356)
منا
Romania
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۲۳:۰۴
امیدوارمگسرش زیر اب نرود (304360)
سحر
Romania
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۲۳:۰۶
مسولان ... به خواب غفلت رفته اند (304362)
قربانی
Germany
۱۳۹۴/۰۲/۳۱ ۲۳:۲۳
وقتی رسانه ها نظر مخاطبان خود را حذف می کنند و منتشر نمیشود از کسی که قدرت دارد انتظار چه باید داشت ؟
پیام برای شما اصحاب رسانه بود بهار نیوز ! (304364)