به روز شده در ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ - ۱۶:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۸ ساعت ۱۶:۲۸
کد مطلب : ۱۷۰۰۲۴
دبیر کنفرانس امنیتی مونیخ: ایران با جاسوسی به پای خودش شلیک می‌کند!

هشدار برجامی دیپلمات باسابقه آلمان به ایران

گروه بین‌الملل: یک دیپلمات پرسابقه آلمان به ایران هشدار داد با اقدام به جاسوسی از این کشور به تلاش‌های اتحادیه اروپا برای حفاظت از برجام آسیب نرساند.
هشدار برجامی دیپلمات باسابقه آلمان به ایران
ولفگانگ ایشینگر، دبیر کنفرانس امنیتی مونیخ که ماه آینده برگزار می‌شود، با اشاره به خبر دستگیری یک فرد مظنون به جاسوسی برای ایران در آلمان گفت: «ایران باید آنقدر باهوش باشد که تشخیص دهد در حال شلیک به پای خودش است چرا که دارد به فضای سیاسی حول برجام آسیب وارد می‌کند.» پیشتر در روز سه‌شنبه ۲۶ دی دادستانی فدرال آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود یک فرد دوتابعیتی آلمانی‌افغان به نام عبدالحمید. س را که به عنوان مترجم و مشاور در ارتش این کشور کار می‌کرده به ظن جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی ایران بازداشت کرده‌ است. وبسایت آلمانی اشپیگل آنلاین گزارش داده بود که مظنون به اطلاعات طبقه‌بندی شده محرمانه شامل عملیات نیروهای آلمانی در افغانستان دسترسی داشته و برای سال‌ها از ارتش آلمان جاسوسی می‌کرده است.

ایشینگر گفت اقدامات ایران در آلمان و سایر جاها به نگرانی‌های سیاسی دامن زده و تلاش‌ها برای زنده نگاه داشتن برجام را تحت تاثیر قرار داده است. او با این حال اضافه کرد این مسئله نباید سبب لغو توافق شود چرا که برجام برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران بود و نه دیگر رفتارهای منطقه‌ای ایران یا جاسوسی. مقام‌های آلمانی و اروپایی در ماه‌های گذشته نسبت به افزایش فعالیت‌های جاسوسی ایران هشدار داده‌اند. در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی، سازمان اطلاعات داخلی آلمان گزارش داد که ایران توانایی‌های خود را در زمینه حملات سایبری گسترش داده و برای شرکت‌ها و موسسات پژوهشی آلمان خطر ایجاد کرده است. پلیس آلمان همچنین در ژانویه سال گذشته اقدام به تفتیش منازل و دفاتر ۱۰ فرد مظنون به جاسوسی برای ایران کرده بود.
مرجع : یورونیوز