به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۵:۰۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۳۰ ساعت ۲۰:۵۴
کد مطلب : ۲۶۷۲۲۹

هشدار درباره تجمع نیروهای روسی در مرز اوکراین

گروه بین‌الملل:مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره افزایش شمار نیروهای روسی به بیشترین حد ثبت شده در مرز با اوکراین هشدار داد.
هشدار درباره تجمع نیروهای روسی در مرز اوکراین
جوزپ بورل، با اشاره به بالا گرفتن بحران در شرق اوکراین، از افزایش تنش‌های موجود با روسیه خبر داد و نسبت به این وضعیت ابراز تاسف کرد. بورل روز دوشنبه ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) پس از نشست ویدیوکنفرانسی با وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: «به دلیل استقرار ۱۵۰ هزار سرباز روسی در مرز اوکراین خطر تشدید تنش وجود دارد. این بزرگ‌ترین تجمع نیروهای روسی [در این منطقه] است که تاکنون شاهد بوده‌ایم. موضوع نگران‌کننده است. ما از حادثه در امان نیستیم.» وی با این حال نگفت که اطلاعات مربوط به تجمع بی‌پیشینه نیروهای روسی در مرز با اوکراین را از چه منبعی به دست آورده است.  بورل در ادامه تنش‌های موجود میان بروکسل و مسکو بر سر زندانی شدن الکسی ناوالنی، کرملین را مسئول سلامت جسمانی رهبر اوپوزیسیون روسیه خواند. وی در ادامه به چگونگی پیشرفت تحولات در روابط اتحادیه اروپا با مسکو پرداخت تاکید کرد که «روابط با روسیه بهبود نمی‌یابد بلکه برعکس تنش‌ها میان دو طرف در زمینه‌های مختلف رو به افزایش است.» مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا در این خصوص به ویژه به موضوعاتی چون اخراج دیپلمات‌ها میان مسکو و پراگ و نیز وضعیت «بسیار نگران کننده» جسمانی الکسی ناوالنی اشاره کرد که گفته می‌شود علاوه بر بیماری در زندان دست به اعتصاب غذا نیز زده است. جوزب بورل در حالی از افزایش تنش‌ها میان مسکو و بروکسل خبر داده که وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است برای بررسی این تنش و نیز پرداختن به دیگر موضوعات روز بیست و هفتم ماه جاری میلادی به صورت ویدئو کنفرانس گرد هم آیند.
 
در بحبوحه تنش میان روسیه و اوکراین، دولت کیف روز دوشنبه از اخراج یک دیپلمات روسی خبر داد. اوکراین در توضیح این تصمیم اعلام کرد که این دیپلمات روسی را «عنصر نامطلوب» تشخیص داده است. این تصمیم کیف به تلافی اقدام مسکو به اخراج کنسول اوکراین در روسیه گرفته شده است. اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین با اعلام خبر اخراج یکی از رایزنان سفارت روسیه در اوکراین به خبرگزاری فرانسه گفت که این دیپلمات ۷۲ ساعت فرصت دارد تا خاک اوکراین را ترک کند. نگرانی نسبت به بالاگرفتن تنش در مرز اوکراین همزمان با درگیری‌های پراکنده میان جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه و ارتش اوکراین در مناطق شرقی این کشور مطرح شده است. ارتش اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که در تازه‌ترین دور این درگیری‌ها یک سرباز این کشور کشته و یک نفر دیگر زخمی شده است. این حوادث در آستانه گفت‌وگوهایی در سطح مشاوران روسای کشور میان اوکراین، روسیه، آلمان و فرانسه روی داده است. مذاکرات یاد شده قرار است شامگاه دوشنبه به صورت مجازی برگزار شود.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین جمعه شب گذشته در پایان نشستی با امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ابراز امیدواری کرده بود که گفتگوهای دوشنبه شب زمینه از سرگیری آتش‌بس در خطوط نبرد را فراهم کند. اوکراین در گزارشی اعلام کرده که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۳۰ سرباز این کشور در جریان درگیری‌ با جدایی‌طلبان حامی مسکو کشته شده‌اند؛ حال آنکه شمار قربانیان این درگیری‌ها در کل سال گذشته میلادی ۵۰ نفر اعلام شده بود. جدایی طلبان نیز اعلام کرده‌اند که از ابتدای ماه ژانویه تاکنون بیست تن از نیروهای آنها در جریان درگیری‌ها کشته شده‌اند. این درگیری‌ها طی هفته‌های گذشته پس از اقدام مسکو در اعزام ده‌ها هزار سرباز به مناطق نزدیک به مرز روسیه با اوکراین افزایش یافته است.
برچسب ها: اوکراین و روسیه