به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۸:۱۲
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۵ ساعت ۱۵:۴۷
کد مطلب : ۱۶۴۷۸۳

هر وقت خدا بخواهد خودرو می‌دهیم!

هر وقت خدا بخواهد خودرو می‌دهیم!
گروه اقتصادی: روزنامه شهروند در گزارشی نوشت: وضعیت بازار خودرو اسفناک است و طبق معمول کسی زحمت پاسخگویی هم به خودش نمی‌دهد. این یادداشت تجربه کسی است که امروز دقیقا یک‌سال است گرفتار سیستم فروش یکی از غول‌های خودروسازی کشور شده و از سرنوشت خودرویی که یک‌سال است برای گرفتنش برنامه‌ریزی کرده، بی‌خبر است.
 
دقیقا‌ سال قبل در چنین روزی بود که تصمیم گرفتم ته جیبم را تکانی بدهم، پراید مربوطه را که عمر پربارش در آستانه اتمام بود، بفروشم و بروم سراغ خرید مرکبی نو. با پرس‌وجو از دوست و آشنا و کمی تحقیق در بازار به این نتیجه رسیدم که در محدوده بودجه زیر متوسط من، «ساندرو» گزینه بسیار معقول و مناسبی است. هم فرانسوی است و هنوز توسط خودروسازان داخلی دستخوش تغییرات مضحک و افت کیفیت نشده، هم جمع‌وجور و مناسب رفت‌وآمدهای شهری است و هم این‌که سروظاهر آبرومندی هم دارد.
 
به سایت سایپا رفتم و دیدم شرایط خرید به این صورت است که ابتدا باید ٢۵‌میلیون تومان به‌عنوان قسط نخست به حساب سایپا واریز کرد و حدود ٨ ماه بعد (تیرماه ٩٧) و هنگام تحویل خودرو، باید مبلغ دیگری در همان حدود را سلفید و خودرو را تحویل گرفت. واقعیت قضیه این است که من مهرماه برای ثبت‌نام ساندرو نیت کردم، اما هر بار که سایت باز می‌شد، چند ساعت بعد پیش‌فروش تمام شده بود. باری، در میانه‌های آبان موفق شدم پس از واریز مبلغ مورد نظر، بروم آخرهای صف طولانی خرید خودروی مورد علاقه‌ام.
 
از آن‌جا که تجربه ٣۴‌سال زندگی در این کشور باعث شکل‌گیری شناخت نسبتا جامعی از وضع مدیریتی نهادهای دولتی و نیمه‌دولتی شده، تحویل خودرو در تیرماه و رأس زمان مقررشده را سرابی بیش نمی‌دانستم، بنابراین فرآیند فروش پراید قدیمی‌ام برای جور کردن بخشی از مبلغ قسط دوم را موکول کردم به اوایل مرداد. مرداد رسید و خودرویم را به امید تحویل گرفتن مرکب جدید فروختم، اما خبری از دوستان سایپایی نشد.
 
تا آغاز شهریور همچنان به صورتی آرام و از طریق سایت پیگیر داستان خرید بودم، اما به توصیه تنی چند از دوستان که صابون بدقولی خودروسازان ملی به تنشان خورده بود، به شکل حضوری به نمایندگی مربوطه در خیابان آزادی مراجعه کردم. یکی از دوستان مستقر در آن‌جا مژده داد که به‌زودی خطاب به متقاضیانی که موعد تحویل خودرویشان خرداد بوده، فراخوانی صادر خواهد شد که برای تسویه و گرفتن خودرو اقدام کنند. امیدوارتر از قبل برگشتم خانه.
 
دیوانه‌بازی‌ دلار کم‌کم شروع شد و وضع بازار به هم ریخت. قیمت خودرو دیوانه‌وار رو به صعود رفت و همان زمان‌ها سایپا بیانیه‌ای داد و فهرست قیمت جدیدی منتشر کرد که در آن قیمت ساندرو حدود ۵میلیون تومان افزایش پیدا کرده بود. سه هفته پیش کارد به استخوان رسید و دوباره با نمایندگی تماس گرفتیم، در کمال خونسردی و جوری که انگار نه خانی آمده و نه خانی رفته، گفتند بعید است بتوانید خودرویتان را تحویل بگیرید و احتمالا جای آن برلیانس یا خودروی دیگری به شما بدهند. تصور کنید دلتان را برای گرفتن خودروی فرانسوی صابون زده و چند ماه تاخیر را تحمل کرده و پس‌اندازتان را به فنا داده‌اید که کارمند یک کارخانه بدون یک کلمه عذرخواهی یا حتی تظاهر به شرمندگی به شما بگوید که می‌توانید خودروی چینی تحویل بگیرید.
 
بدون تعارف برای من پیکان سوار شدن به رفت‌وآمد با خودروی چینی شرف دارد، برای همین تصمیم گرفتم پولم را بگیرم و قید خرید از سایپا را بزنم. اما چه فایده؟ مگر با ٢۵‌میلیون تومان و سود اندکی که به آن تعلق گرفته، می‌شد در این بازار بی‌صاحب خودرو خرید؟ اگر قرار به خرید پراید بود که پراید خودم بعد از آن همه‌سال همچنان سرپا و قبراق داشت کار می‌کرد، بنابراین مستاصل شدم و تصمیم گرفتم صبر کنم.
 
پریروز خبر دیگری شنیدم که برق از سرم پراند. شنیدم سایپا منت سر خلق‌الله گذاشته و اعلام کرده بیایید جای ساندرو و ال‌نود، پراید و تیبا تحویل بگیرید! یعنی اساتید نه‌تنها معذرت‌خواهی نکردند، نه‌تنها توضیح ندادند، نه‌تنها اقدام به دلجویی نکردند که حتی جایگزینی برلیانس را هم بی‌خیال شده و تا سطح پراید و تیبا آمدند پایین. نشستن فایده‌ای نداشت، شال و کلاه کردم و دوباره رفتم سراغ نمایندگی مربوطه.  به خانمی که آن‌جا نشسته بود، گفتم سر جدت فکر کن جای من و این طرف میزی، بگو در چنین شرایطی چه کار می‌کنی؟ گفت می‌روم جاده کرج سراغ نمایندگی اصلی. راهی آن‌جا شدم و تازه عمق فاجعه برایم نمایان شد.
 
ورودی نمایندگی پر بود از متقاضیان خشمگین و ناراحت که اکثرشان مثل من دچار ضرر و زیان‌های فراوان شده بودند و برنامه زندگی‌شان به‌هم ریخته بود. اوضاع بشدت ناآرام بود. مرد میانسالی می‌خواست برود داخل، اما به او اجازه نمی‌دهند از همان گیت‌های نگهبانی جلوتر برود. مرد فریاد می‌کشید، بلندبلند ناسزا می‌گفت و مسئولان مربوطه را نفرین می‌کرد. کارکنان هم انگار نه انگار. نفر بعدی خانمی بود که بعد از ماه‌ها بلاتکلیفی کاسه صبرش لبریز شده و مستاصل و عصبانی به سمت جاده کرج حرکت کرده بود. او هم پاسخی جز پیشنهاد تعویض ساندرو با تیبا و پراید نگرفت و همان جا شروع کرد به جیغ و داد. نفر بعدی مرد جوانی بود که از زور فشار دچار حمله عصبی شد و بعد از شنیدن داستان پراید و تیبا، با غیظ مشغول لگد زدن به گیت‌های ورودی شد تا این‌که بقیه متقاضیان به او لیوان آبی رساندند و برای جلوگیری از سکته احتمالی او را بردند بیرون.
 
عکس‌العمل کارکنان نمایندگی اصلی همچنان نگاه توأم با خونسردی بود. انگار که این ماجراها برایشان تبدیل به فرآیندی عادی و روزمره شده و در برابر این همه توهین و فریاد و نفرین سِر شده باشند. سعی کردم آرام باشم، رفتم سراغ یکی از کارمندان مرد آن‌جا از او پرسیدم چه کنم؟ مرد گفت: «من جای شما بودم صبر می‌کردم، تحویل‌دادن این ماشین دیر و زود دارد، اما سوخت‌وسوز ندارد.» گفتم: «یعنی تحویل می‌دهید؟ پس این داستان معاوضه با پراید و تیبا چیست؟» گفت: «صبر کنید، متقاضیان خرداد الان به‌زودی خودروها را تحویل می‌گیرند و بعدش نوبت شما می‌شود.»
 
 آرامش کلامش به جای این‌که آرامم کند، بیشتر عصبانی‌ام می‌کرد. نه در کلام این کارمندان و نه در بیانیه‌های مختلف سایپا نشانی از عذرخواهی، شرمندگی، قبول تقصیر و قول برای جبران کوتاهی نیست. نهایت ماجرا این است که بعد از به راه افتادن موج خبری گسترده در فضای مجازی و اعتراض به سایپا به خاطر تصمیمش برای تحویل پراید و تیبا به جای خودروی فرانسوی، صرفا بخشنامه قبلی را لغو می‌کند!
 
پنج ماه از موعد تحویل خودروی من گذشته، در طول این مدت خودروی قبلی و بخش زیادی از پس‌اندازم را از دست داده‌ام، پولم در برابر تورم و رشد دیوانه‌وار قیمت دیگر خودروها بشدت بی‌ارزش شده، پنج ماه نگرانی و فشار عصبی تحمل کرده‌ام، به جای این‌که در جریان اطلاع‌رسانی شرکت قرار بگیرم، خودم دایما از کار و زندگی‌ام زده‌ام و دنبال خودرویم دویده‌ام، در انتهای کار و بعد از پنج ماه تاخیر، یک کارمند معمولی با خونسردی و جوری که انگار من و هزاران متقاضی زیان‌دیده دیگر مشمول لطف و عنایت سایپا شده‌ایم، به من می‌گوید: «باز هم صبر کن، نهایتا تا دو سه ماه دیگر خودرویت را تحویل می‌گیری.»

۱۳۹۷/۰۸/۲۵ ۱۵:۵۹
خلایق هر چه لایق (361815)
ایرانی
Norway
۱۳۹۷/۰۸/۲۵ ۱۶:۱۱
با داشتن چنین خودروسازانی نیازی به دشمن خارجی نیست ! (361816)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۸/۲۵ ۱۶:۳۵
بیخود کردی ماشین ثبت نام کردی. وقتی همه کمپین می زنن اقا ماشین نخرین. (361817)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۸/۲۵ ۱۹:۳۶
متاسفانه اين حكايت شرح حال اغلب كساني است كه به مديريت خودرو سازان اعتماد كردند اين را هم بايد اضافه كنيد كه اين مشتريان مغبون شده به اميد دريافت خودرو از خريد ان در بازار ازاد خودداري كردن و الان كه موعد دريافت ان شده قيمتها بشدت با توان خريدشان فاصله گرفته متاسفانه با وجود شكايات فراوان به نهاد هاي ذيربط هيچكدام هم به فرياد نمي رسند (361820)
عطا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۸/۲۵ ۲۱:۲۲
من هم دقیقا شرایط شما را دارم منتها در دی ماه وتحویل مرداد ماه واقعا اینها هیچ توجهی به رفتارهایشان وبدقولی ها ندارند می خواهند وجه ما که به محاسبه امروز 90 میلیون تومان می شود را با اندکی سود برگشت داده سپس ماشین را هرگونه که خواستند بفروش برسانند کسی نیست بپرسد 25 میلیون تومان که با ان دلار دولتی گرفتید را چه کردید که امروز اینگونه برخورد می کنید ایا دیگر به شرکت سایپا می شود اعتماد کرد (361825)
۱۳۹۷/۰۸/۲۵ ۲۲:۱۳
.... وزارت صنعت و معدن چیکاره است در این مملکت!!!؟ وقتی فروش خودرو به رکود خورد برای جلوگیری از ورشکستگی خودرو سازها وام های مختلف برای خریداران خودرو جور کرد ولی الان نباید از حقوق خریداران دفاع کند!!!؟ (361827)
۱۳۹۷/۰۸/۲۶ ۰۷:۴۴
بزک نمیر بهار میاد، خربزه با خیار میاد ... (361829)
۱۳۹۷/۰۸/۲۶ ۱۰:۳۸
منم خودرو پزو ثبت نام کردم پولش ررو هم تماما گرفتند و هنوز بعد از 3 ماه از موعد تحویل سرباز میزنند باورکنید عصبی شدم و دستم هم جایی نمیرسد (361830)
۱۳۹۷/۰۸/۲۶ ۲۲:۰۳
خدا که میخواد شما باید بخواهید (361833)
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۸/۲۷ ۰۹:۱۹
ضمن احترام به نظر شما من مسئولین رو مقصر نمیبینم . عملکرد مسئولین ما نتیجه و بازخورد مستقیم فرهنگ بیمار ماست. وقتی که به عنوان مثال سایپا یا ایران خودرو طرح پیش فروش خودرو هاشونو ارائه دادن اخیرا بازم با وجود اینکه مردم ما میدونستن این شرکتا به تعهدشون هیچوقت پایبند نیستن واسه ثبت نام خودرو سونامی راه اندختن و این دقیقا ریشه در نوعی اظطراب و فرصب طلبی بیمار گونه داره که دامن فرهنگ ما رو گرفته . مدیرای کنونی مملکت ما هم دقیقا زاده همین فرهنگ بیمار هستند و هر چیزی رو فدای منافع کوتاه مدت میکنن. (361837)
۱۳۹۷/۰۸/۲۷ ۰۹:۵۱
مدعی العموم کیه و کجاست؟ (361839)