به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۰۶ - ۲۱:۱۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ ساعت ۱۷:۳۰
کد مطلب : ۲۰۸۸۰۰

کرونا چگونه کمر اقتصادسینمای ایران را شکست

گروه فرهنگی: یک کارشناس و تحلیل‌گر کسب‌وکارهای رسانه‌ای گفت: طبق محاسبات انجام‌شده، سینماهای کشور تنها در اکران نوروزی به‌واسطه تعطیلات کرونایی ۴۲ میلیارد تومان ضرر کرده‌اند.
کرونا چگونه کمر اقتصادسینمای ایران را شکست
به گزارش مهر، با استمرار تعطیلی سینماهای کشور در کنار دیگر مجموعه‌های فرهنگی و هنری، حالا دیگر بحران «کرونا» بیش از پیش نمود پیدا کرده و تسریع در تصمیم‌گیری برای جبران خسارت‌های اقتصادی وارده به اصناف مرتبط اهمیتی مضاعف پیدا کرده است. از روز سوم اسفند سال ۹۸ و با اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلیه سالن‌های سینمایی کشور به حالت تعطیل درآمده است و همزمانی این وضعیت با فصل پررونق «اکران نوروزی» تبدیل به خسارتی مضاعف برای چرخه اقتصادی سینمای ایران در آستانه سال ۹۹ شده است.هرچند هنوز نقطه پایانی برای این تعطیلات مشخص نشده و به‌فرض عبور از بحران کرونا معلوم نیست چه زمانی سینماهای کشور می‌توانند فعالیت طبیعی خود را از سر بگیرند و میزبان مخاطبان باشند، اما بررسی‌ها نشان می دهد که تا همین امروز هم بحران «کرونا» یکی از سنگین‌ترین ضربه‌ها را به اقتصاد نیمه‌جان سینمای ایران وارد کرده است.
 خسارت ۴۲ میلیاردی 
امیرحسین خان احمدی کارشناس و تحلیل‌گر کسب و کارهای رسانه‌ای که به‌تازگی در قالب گزارشی به بررسی خسارت‌های اقتصادی وارد شده به سینماها به‌واسطه بحران کرونا پرداخته است، درباره تهیه اینفوگراف ضررهای سینما در تعطیلات نوروزی اظهار کرد: اطلاعات این اینفوگرافی را از داده‌های رسمی پنل «سینما شهر» استخراج کرده‌ایم. باید بگویم وقتی در کشوری بحرانی پیش می‌آید، اولین جایی که دچار آسیب می‌شود حوزه سرگرمی است.  وی افزود: آمار فروش سال گذشته و سال‌های پیش را بررسی کردیم و نرخ رشد درآمد سینماها را برای کل سال و اکران نورزی محاسبه کردیم. براساس این محاسبه در اکران نوروزی سال ۹۸ مجموع فروش سینماها مبلغ ۳۸ میلیارد تومان بود، ما با احتساب رشد ۱۰ درصدی در نوروز ۹۹ نسبت به سال ۹۸، پیش‌بینی کردیم که فروش سینماها در اکران نوروزی سال ۹۹ می‌توانست در حدود چهل و دو میلیارد تومان باشد که به‌واسطه بحران کرونا ما آن از دست دادیم و این ضرر متوجه کل سینمای ایران شد چون از این فروش تنها ۴۵ درصد سهم سینمادار است و سهم تهیه‌کننده و شرکت‌های پخش هم در این میان از دست رفته است.
ضرر ماهانه ۲۵ میلیاردتومانی 
خان‌احمدی توضیح داد: محاسبه دیگری که برای این اینفوگراف انجام دادیم مبنی‌بر این که هر یک ماهی که تعطیلی سینماها تمدید شود چه اتفاقی خواهد افتاد. در این محاسبه، رقم فروش اکران نورزی امسال و ماه اسفند سال ۹۸ را که تعطیل بود، حذف کردیم و مجموع درآمد کل سینماها از اردیبهشت تا بهمن سال گذشته را محاسبه و تقسیم بر تعداد ماه‌ها کردیم که با احتساب همان رشد ۱۰ درصدی به نسبت سال قبل، عدد به دست آمده ۲۵ میلیارد تومان بوده است.به نظر می‌رسد سبک زندگی جدید مردم، دارد آنلاین‌تر می‌شوند و برای مدتی به راحتی در تجمعات شرکت نمی‌کنند و بعد از اتمام دوران کرونایی، دوران طلایی سینماها به این زودی‌ها شروع نخواهد شد. یعنی در صورت ادامه تعطیلی‌ها در هر ماه ۲۵ میلیارد ضرر خواهیم داشت.ضمن اینکه ظرفیت اکران سینماهای کشور در طول سال گذشته ۷۳ فیلم بوده که در بهترین شرایط این تعداد به صد می‌رسد چراکه عامل محدودکننده این موضوع، زمان است وقتی سینماها ۲ یا ۴ ماه تعطیل باشد تعداد کمتری فیلم می‌توانیم اکران کنیم و در این صورت تعدادی از فیلم‌ها از چرخه اکران حذف می‌شوند که گویا قرار است برخی از فیلم‌ها بدون اینکه اکران شوند، وارد شبکه نمایش خانگی بشوند. این اتفاق خودش یک آسیب دیگر است یعنی صاحبان این آثار اگر سینماها بازگشایی شوند از اکران نشدن فیلم‌ها آسیب می‌بینند.