> با بحران جدی مسکن مواجه هستیم - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۱۱:۱۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۲/۱۹ ساعت ۱۷:۴۸
کد مطلب : ۲۷۱۰۰۸

با بحران جدی مسکن مواجه هستیم

با بحران جدی مسکن مواجه هستیم
گروه اقتصادی: رییس انجمن مدیریت پروژه ایران اظهار داشت: شاهد مشکلات در بحث ازدواج جوانان، حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی هستیم امروز 19 میلیون نفر در ایران حاشیه نشین هستند و در بدترین وضعیت زندگی می کنند و به طوری که نه بهداشت دارند و نه سلامت.به گزارش ایلنا، سعید محمد در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با انجمن مدیریت پروژه ایران اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی را خانه خودم می‌دانم و 25 سال است که پروانه اشتغال به کار دارم هر چند از آن استفاده‌ای نکرده‌ام اما پروانه خود را همواره تمدید می‌کنم.

رییس انجمن مدیریت پروژه ایران با اشاره به دوره عضویت در نظام مهندسی استان تهران و ورود به هیات مدیره گفت: از من خواسته شد که وارد هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران شوم و همه مدعی بودند که به من رای خواهند داد اما شبیه به ماجرای رای‌دهی به شهید مدرس شد و رای لازم را نیاوردم.وی با بیان اینکه با مسائل و مشکلات نظام مهندسی و مهندسان از نزدیک آشنا هستم و در جریان این مشکلات قرار دارم ادامه داد: درد دل مهندسان را می‌شنوم و در جریان مشکلاتی از جمله قیمت تعرفه‌ها، دخالت‌های وزارت راه و شهرسازی و تقاضا برای راه‌اندازی رشته‌های جدید مانند راه‌سازی، مدیریت و ... هستم البته اخیرا نامه‌ای به وزارت راه و شهرسازی دادیم که رشته مدیریت را اضافه کند اما هنوز پاسخی در این باره داده نشده است.

مشاور فرمانده سپاه افزود: می‌دانم که در استفاده از مهندس ذیصلاح نامهربانی‌هایی می‌شود و شاهد آن هستیم که بعضا صدور پروانه و پایان کار بدون مهندس ذیصلاح انجام می‌شود و معتقدم که باید برخی از قوانین سازمان نظام مهندسی اصلاح شود.رییس انجمن مدیریت پروژه ایران درباره این انجمن گفت: انجمن مدیریت پروژه رتبه A را دارد و همواره از سوی وزارت علوم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در حال حاضر جایگاه خوبی را بین مدیران از آن خود کرده است هم در مباحث آموزشی و هم در مباحث پژوهشی. این انجمن به جز تهران در استان‌های خوزستان، خراسان، اصفهان و آذربایجان شرقی شعبه و دفاتری را ایجاد کرده و در حال توسعه است.

محمد با بیان اینکه هدف این انجمن ارتقای مدیریت پروژه در کشور است اظهار داشت: افراد فکر می‌کنند وقتی که مهندس شدند مدیر هم هستند اما مدیریت یک علم است و باید چهارچوب‌های آن را آموخت.وی تاکید کرد: کمتر پروژه‌ای داریم که سر وقت و در موعد مقرر به اجرا برسد و با همان هزینه برآورد شده در ابتدای کار مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و وقتی پروژه‌ای عقب می‌افتد مدیریت در آ‌ن پروژه گم می‌شود.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی در اجرای پروژه‌ها بحث تامین مالی‌هاست، گفت: یکی از موضوعات مدیریت پروژه بحث تامین مالی و استفاده از بهترین ابزار برای تامین اعتبارات است.رییس انجمن مدیریت پروژه ایران با تاکید بر اینکه متاسفانه در هشت سال گذشته شاهد غفلت در ساخت و ساز واحدهای مسکونی بودیم گفت: ساخت مسکن برای مردم جزو تعهدات دولت است و در سه بند یعنی اصل 3، اصل 13 و اصل 43 قانون درباره این موضوع به صراحت اشاره شده و تامین مسکن برای مردم را جزو تعهدات دولت اعلام کردند.

محمد با بیان اینکه تامین سرپناه برای مردم از وظایف دولت است اظهار داشت: متاسفانه در چند سال گذشته تفکری حاکم بود که دولت که کار به خانه مردم دارد و هر کس خانه می‌خواهد خودش نسبت به ساخت آن اقدام کند و همین تفکر باعث شد صدور پروانه و ساخت و ساز بسیار کاهش پیدا کند و روند اجرای مسکن مهر به شدت آسیب دید.محمد ادامه داد: بنابراین صدور پروانه و ساخت و ساز در این سال‌ها به شدت افت پیدا کرد و تقاضا بر روی هم انباشت شد و افزایش یافت و امروز با بحران جدی مسکن مواجه هستیم .

مشاور فرمانده سپاه با بیان اینکه دولت باید خود را مسوول تامین مردم بداند گفت: در حالی که پیش از این‌ها رویای مردم این بود 30 سال کار کنند و خانه‌دار شوند امروز رویاشان این است که 30 سال کار کنند تا بتوانند اجاره خانه بپردازند.محمد گفت: به دلیل همین سیاست‌هاست که شاهد مشکلات در بحث ازدواج جوانان، حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی هستیم امروز 19 میلیون نفر در ایران حاشیه نشین هستند و در بدترین وضعیت زندگی می کنند و به طوری که نه بهداشت دارند و نه سلامت.

وی تاکید کرد: همه ما در برابر تامین سرپناه مردم رسالتی داریم و تلاش می‌کنیم که این فضا را بشکنیم و نسبت ساختمان سازی را آغاز کنیمرییس انجمن مدیریت پروژه ایران با اشاره به افت صدور پروانه ساخت و ساز طی سال‌های گذشته گفت: در حالی که در سال 92 برای 50 میلیون متر مربع پروانه ساخت صادر شده بود این عدد در سال گذشته به 10 میلیون متر مربع رسید.

محمد با بیان اینکه امروز به 5 میلیون و 700 هزار واحد مسکونی نیازمندی ادامه داد: تامین این میزان واحد مسکونی کار بسیار بزرگی است که بخشی از آن را می‌توان از خانه‌های خالی تامین کرد.محمد افزود: همه باید دست به دست هم دهند تا بازار مسکن سامان بخشیده شود و باید بتوانیم رصد املاک داشته باشیم و نظم بهتری در عملکرد مشاوران املاک به دست آید.مشاور فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه متاسفانه می‌شنویم که چند هزار واحد مسکونی متعلق به یک نفر است. عده‌ای هزاران واحد مسکونی ساخته‌اند و نمی‌خواهند پول خود را از بازار مسکن خارج کنند چراکه نگران هستند ارزش پول آنها کاهش پیدا کند و همین دلیل است عرضه در بازار مسکن پایین آمده و مردم نگاه سرمایه‌ای به مسکن پیدا کرده‌اند.وی تاکید کرد: به طور قطع مهندسان نقش مهمی در این روند دارند و علمدار این جریان باید باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *